Į paskutinį metų mėnesį kviečiame žengti kartu su įkvepiančiu #TripleOExperts pokalbiu. Šįkart interviu metu Triple O konsultantė, personalo valdymo ekspertė, psichoterapeutė ir psichologė Inga dalijasi savo įžvalgomis apie tarpusavio sąveiką, streso valdymą, savęs pažinimą bei tarpkultūrinį įtraukimą.

Viena pagrindinių jūsų ekspertinių sričių yra personalo valdymas. Kokių patarimų duotumėte organizacijoms, kurios nori tobulinti darbuotojų tarpusavio sąveiką ir bendradarbiavimą?

Man tarpusavio sąveikavimo bei bendradarbiavimo ambasadoriai įmonėse yra aukščiausio lygio vadovai. Jeigu jų tarpusavio santykis bus grįstas pasitikėjimu, bendro tikslo siekimu, tikėtina, kad ir visa organizacija pasuks šiuo keliu. Kaip vienas iš indikatorių tyrinėjant organizacijas – susirinkimų ir diskusijų stebėjimas: ar pasisako visi, kas pirmas (-a) pradeda kalbėti, ar kalbama tik tuomet, kai yra klausiama, ar dalijamasi spontaniškai. Tikėtina, kad aukšto bendradarbiavimo lygio organizacijose, bus daugiau atvirumo ir spontaniškumo, drąsos dalintis ir prisiimti atsakomybę, o ne ją „paveldėti“.

Norint sustiprinti bendradarbiavimo jausmą, rekomenduočiau šį elgesį įsitraukti į kasdienius procesus – ar tai būtų darbuotojų pripažinimo programa, ar darbuotojų apdovanojimai, žaidimo elementai padėkojant kolegoms už gerai atliktą darbą ir kita. Svarbu pastebėti ir pripažinti.

Kokie yra efektyviausi būdai valdyti stresą ir skatinti darbuotojų gerovę (angl. well-being)?

Visų pirma neignoruoti streso. Streso pripažinimas, jau pusė darbo. O visa kita – nuolatinis mokymasis ir savęs pažinimas. Deja, bet nėra jokio metodo, kuris visiškai eliminuotų stresą iš mūsų gyvenimo. Mes galime tik mokytis jį suvaldyti ir didinti atsparumą. Atsparumo stresui didinimas vyksta per sąmoningumo ir supratimo prizmę – o kas gi mane išmuša iš vėžių, kaip aš į tai reaguoju ir pan. Svarbu atskirti, ar stresorius tikrai galima eliminuoti. O gal tai yra darbo dalis, pvz. aviacija ar logistika. Tad tik didinant sąmoningumą bei gebėjimą atskirti, ar tai eliminuojamas streso šaltinis, ar ne – galime tikėtis išmokti valdyti stresą.

Kokią įtaką geras savęs pažinimas daro organizacijos rezultatams?

Man atrodo, kad čia tinka labai gerai formulė:

mano autentiškumas + tinkama aplinka = didesnis įsitraukimas ir produktyvumas

Autentiškumas siejamas su savo vertybių apsibėžimu bei pasidalinimu su aplinka jų neperšant, taip pat savo ribų suvokimu bei nuoseklumu veikiant bet kurioje aplinkoje. Kuomet aš pažįstu save, tikėtina, sėkmingiau kursiu santykį su kitais bei aplinka, būsiu labiau atviras ir nuoširdus. Bent vieno patikimo santykio turėjimas organizacijoje, jau padidina priklausomumo jausmą, suteikia energijos veikti ir siekti tikslų. Papildomai pridėčiau, kad per savęs pažinimą, mes pažįstame ir kitą žmogų. Labiau suprasdamas savo emocijas ir jausmus, būsiu empatiškas ir tolerantiškas kitiems.

Tarptautinė komandų valdymo patirtis dirbant su daugiau nei 60 šalių byloja, kad itin gerai žinote, jog dirbant tarptautinėse organizacijose, tarpkultūriniai skirtumai ir supratimas gali tapti nemenku iššūkiu. Kokios yra efektyvios priemonės skatinant tarpkultūrinių skirtumų įtraukimą ir supratimą organizacijoje?

Turbūt pirmas dalykas, kuris kirba – neskubėti ir leisti sau patyrinėti, užduoti klausimus ir smalsiai domėtis. Aš pradedu nuo paprasto dalyko – išmokstu teisingai tarti savo pašnekovo vardą.

Svarbu suprasti paprastus bazinius dalykus – darbo kultūrą, darbo laiko rėmus, susiderinti darbo kalendorius aptariant nedarbo dienas ir kt. Tai tokie baziniai dalykai, kurie lyg atrodo nėra tiesiogiai susiję su verslu, bet jie kelia papildomą stresą.

O vėliau seka mokymasis ir edukacija – vienas kito, ar visos organizacijos. Galima pasidaryti mokymų medžiagą apie tarpkultūrinį bendradarbiavimą ir kviesti darbuotojus šiuos mokymus išklausyti periodiškai.

Dar vienas svarbus elementas didinant tarpkultūrinį bendradarbiavimą – nepamiršti suburti visos komandos į vieną vietą ir taip leisti darbuotojams dalintis patirtimi tarpusavyje. Jeigu yra bendrų veiklų – įtraukti visus kolegas kviečiant juos pasidalinti savo šalies praktika.

Na ir, žinoma, būtina mokytis atlaidumo bei tolerancijos, o taip pat sprendžiant svarbius klausimus nepamiršti, kad kultūros faktorius taip pat vaidina svarbų vaidmenį.

Inga specializuojasi santykių organizacijoje, elgesio modelių, savęs pažinimo, asmeninės lyderystės ir jos auginimo, emocinio balanso bei tarpkultūrinių skirtumų srityse. Besidominčius Triple O Consulting mokymais kviečiame susisiekti ask@tripleo.lt.